Boros kristálypalack és kristálypohár
Amennyiben érdekli a csiszolt ólomkristály gyártása kérem szánjon egy pár percet ennek a kis leírásnak a tanulmányozására.
Kb. 3000 évvel ezelőtt az emberiség felfedezte az üveg gyártás titkait, és az évek során ez egyre tökéletesítve mind kivállóbb anyagokat hoztak létre.
A felhasznált anyagok: homok, szóda, nátrium-szulfát, mészkő, borsav, hamuzsír, és fém oxidok.
Ezeknek az összetevőknek a meghatározott adagolásával lehet elérni, hogy az üvegcsiszoló megfelelő "nyersanyagot" kapjon, ami alkalmas a művészi kidolgozásra.
A poharakat -vázákat készíthetik szájjal fújt vagy gépi préselt technikával.
Az üveg olvadék 1200-1600 celsius fokon áll össze egységes masszává, ekkor ólom-oxid hozáadásával válik "ólomkristállyá"
Az ólom oxid aránya az általunk használt anyagoknál nem lehet kevesebb 24%-nál.
A hagyományos....
...és a modern üveggyár...
...ahol készül, az ólomkristály nyersanyag, amit még nem díszít semmi csiszolat, a fénytörése, csillogása sem kimagasló, ezeket a tulajdonságokat majd később a csiszoló, savazó műhelyben nyeri el a termék.
Az üveggyárból a nyersanyag a csiszoló műhelybe kerül, ahol tapasztalt kezekben első lépésben ellenőrzik a megfelelő minőséget, ha buborékot, zárványt, hólyagot találnak benne, -és ha nem egy szériában gyártott termékről van szó-megtervezik a mintát, hogy ezek a hibák a csiszolás során eltűnjenek.
A termékre egy négyzethálót rajzol a jelölő szakember, és megjelöli ezen belül a főbb metszési mintákat.
A csiszoló mester ezek a jelek alapján alakítja ki a mintát, -korszerű- precíz, percenként több ezer fordulattal forgó ipari gyémánt korongok segítségével.
A kívánt alakú metszés szerint, különböző profilú gyémánt korongokat használva.
A profilon kívül az átmérő is különböző ezeknél a csiszoló szerszámoknál.
A csiszolás nagy odafigyelést igényel.
Egy díszes kristálypohár, kristályváza elkészítéséhez négy-öt vagy akár ennál is több különböző fajtájú korong is szükséges lehet.
A kialakított minta ekkor még fénytelen, matt.
A savazó műhelyben, megfelelő savak keverékében (fluor,kén) maratjuk fényesre a terméket. Ez a fázis is fontos az elkészülő remekmű minősége szempontjából, hiába a kiválló csiszolás, ha esetleg nem tökéletes a savazás.
Az így elkészült ólomkristály már teljes fényében ragyog, legyen az kristálypohár, kristályváza, kristály tál, kristály bonbonier.
Egy-de szintén fontos-művelet van hátra: a kitöltés folyamata.
Ekkor az üvegcsiszoló hajszálvékony vonalakkal dekorálja a terv szerint a terméket.
Ezek az ún. kitöltő minták már nem kerülnek savazás alá, tehát matt felületűek lesznek, szerepük a fényes minták kiemelése (kontraszt).
Amennyiben kristályvázáink, vagy kristálypoharaink közül válszt, talán a fenti ismeretek birtokában még jobban fogja értékelni kristály termékeinket.
Cégünk vállalja teljesen egyedi tevek megvalósítását is, a megrendelővel közösen tervezett egyedi minták, monogramos kristálypoharak, logózott kristályvázák, sport trófeák, kristálykorsók családi címerrel stb. készültek már az évek során, és csak az ön megrendelésére várunk, hogy megint valami egyedit alkothassunk.
A kész kristálypoharat, kristályvázát, kristály tálat, kézi gravírozással, vagy homokfújással tudjuk még dekorálni.
Kristálypohár, konyakos